Откажан годинашниот Октоберфест

Од:

Овогодишниот Октоберфест е отказан поради пандемијата на новиот коронавирус, соопштија властите во германската покраина Баварија.

Познавачите оценуваат дека откажувањето на светски познатиот пиво-фестивал, ќе има огромно влијание на економијата на градот Минхен. Обично, во тоа време од годината, најмалку шест милиони луѓе ја посетуваат Баварија.

Фестивалот којшто трае две недели, и се одржува под шатори со долги дрвени маси, на Минхен му носи приход од над милијарда евра годишно.

Би можело да ве интересира

Започна „Октоберфест“, пивото поскапо од минатата година

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

Горан Наумовски

Редици во Минхен пред почетокот на фестивалот на пивото – Октоберфест

„Октоберфест“ дефинитивно откажан, втора година по ред

Жарко Настоски

И оваа година, најверојатно, ќе мине без „Октоберфест“

Ана Ололовска

Заврши минхенскиот Октоберфест, испиени 7,3 милиони литри пиво

А1он