„Октоберфест“ дефинитивно откажан, втора година по ред

Од:

Најголемиот и најпознат светски фестивал на пивото, „Октоберфест“, кој требаше да се одржи од 18 септември до 3 октомври во Минхен, е откажан втора година по ред поради пандемијата на коронавирусот, изјави денеска баварскиот премиер Маркус Зедер.

Според него, здравствената ситуација и понатаму е многу небезбедна за да може „најголемиот од сите собири“ да се одржи оваа есен.

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер ја оцени таквата одлука како „горчлива“, но додаде дека таа не е изненадувачка.

Октоберфест секоја година привлекува околу шест милиони гости, од кои многумина доаѓаат од странство.

Би можело да ве интересира

Филипче: Уште е рано да ги вадиме маските на отворено, рано е и за концерти и свадби

Жарко Настоски

Во Вашингтон пуштија да се прават свадби, ама да нема играње

Жарко Настоски

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

Ана Ололовска

Вакцинираните во Германија од недела ќе бидат ослободени од многу мерки

Ана Ололовска

Германија не се согласува вакцинaта против Ковид-19 да стане јавно добро

Жарко Настоски

Во Германија вакцината „АстраЗенека“ пак ќе се користи кај луѓе од сите возрасти

Жарко Настоски