Редици во Минхен пред почетокот на фестивалот на пивото – Октоберфест

Од:

Жителите и посетители на Минхен нетрпеливи да присуствуваат на првиот Октоберфест од 2019 година формираа долги редици рано утринава, неколку часа пред да се отвори познатиот фестивал на пивото во главниот град на Баварија.

dobivaj vesti na viber

Веќе во пет часот, мажи и жени облечени во традиционални баварски носии се собраа пред шаторите, иако првото буре со пиво ќе се отвори доцна попладне. Малкумина носеа заштитни маски, а некои од посетителите се чинеше дека веќе ги испиле првите пијачки, забележува ДПА.

Како што е наведено, колку порано некој пристигне на фестивалот, толку поголеми се шансите да се смести во некој од најпопуларните шатори. Сепак, некои од нетрпеливите први посетители мораа да го издржат неубавото време. Некои мажи цела ноќ чекаа да се отвори фестивалот и покрај тоа што температурите паднаа до 10 степени и имаше повремени врнежи од дожд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

„Октоберфест“ дефинитивно откажан, втора година по ред

Жарко Настоски

И оваа година, најверојатно, ќе мине без „Октоберфест“

Ана Ололовска

Откажан годинашниот Октоберфест

Ана Ололовска

Заврши минхенскиот Октоберфест, испиени 7,3 милиони литри пиво

А1он

Почнува Сараевскиот пиво-фест

Ана Ололовска

Октоберфест 13-ти пат во Скопје

Ана Ололовска