Официјално претставен Samsung Galaxy S4

Од:

Официјално Samsung го претстави најновиот мобилен телефон Galaxy S4.

Овој телефон ќе го краси поголем екран, односно во дијагонала 5 инчи, со Full HD резолуција од 1920×1080 пиксели.

Иако екранот ќе биде поголем, неговата обвивка е намалена поради новите карбонски материјали од кои е направено куќиштето.

Што се однесува до хардверските карактеристики, S4 има моќен Exynos Octa 8 јадрен процесор, со 1.8 GB RAM, како и камера со резолуција од 13 MP и предна камера од 2 MP и интересна опција во која ќе може двете камери да снимаат истовремено.

Како и сите модели досега ќе работи на оперативниот систем Android, односно неговата последна верзија 4.2.2.

Батеријата ќе биде со 2600 mAh, и ќе може да се вади од телефонот по потреба.

Би можело да ве интересира

Армијата ќе набави фиксни телефони од американска компанија за 1,5 милиони евра

Орце Костов

Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Жарко Настоски

Паметните телефони ќе дијагностицираат коронавирус

Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

Жарко Настоски

Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

А1он

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он