Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ во кој се наведува дега 2021 во земјата ќе биде Година на науката и технологиите.

dobivaj vesti na viber

Целта на декретот е натамошен развој на науката и технологијата во Руската федерација, се објаснува од претседателскиот кабинет.

Шефот на државата и наложи на својата администрација да формира организациски комитет за Годината на науката и технологиите. Негови копретседатели ќе бидат вицепремиерот Дмитриј Чернишенко и помошникот на претседателот Андреј Фурсенко. Главниот акционен план ќе биде разработен и одобрен од руската Влада.

Путин ги објави своите планови 2021 година да ја претвори во Година на науката и технологиите на 24 декември на состанокот на Одборот на доверители на Московскиот државен универзитет Ломоносов.

Би можело да ве интересира

Фон Фрич: Путин се обидува да предизвика глад во Африка и Блискиот Исток и дестабилизација на Европа

Ана Ололовска

Дали се подготвува меѓународен конфликт? Јасно предупредување

Бајден не смее да влезе во Русија

Ана Ололовска

Лиз Трас: Русија е закана и за Молдавија

Ана Ололовска

Канада воведе санкции за рускиот милијардер, сопственикот на Индипендент

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Руска армија: Уништивме пратка оружје од Запад

Ана Ололовска