Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

Од:

Американската компанија „Гугл“ соопшти дека има намера да ја создаде најобемната мрежа за рано откривање и алармирање при појава на земјотрес со помош на Андроид телефони.

dobivaj vesti na viber

Во најновото соопштение од компанијата стои дека отсега телефоните со Андроид систем ќе можат да станат дел од системот за предупредување за земјотреси насекаде во светот.

Тоа значи дека вашиот телефон ќе може да биде мини сеизмометар и да им се придружи на милиони други Андроид уреди со цел да се создаде најголем систем за предупредување во светот.

Бидејќи секој паметен телефон е опремен со мал акцелерометар, тој прима сигнали што може да укажат на земјотрес во близина. Тие ќе бидат испратени до специјален сервер кој ќе собира и обработува информации од разни паметни телефони за да утврди дали навистина има земјотрес на одредено место.

Би можело да ве интересира

Гугл договори плаќање на содржини од 300 медиуми во ЕУ

Земјотрес во Србија

А1он

Почувствувани два земјотреса во Македонија

А1он

Руски суд го казни „Гугл“ со 45.000 евра

Катерина Павлова-Николовска

Земјотрес почувствуван во Ресен, Дебар и околината

Извештај на Гугл: Руски хакери нападнале мрежи на НАТО и на источноевропски воени сили

А1он