Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

Од:

Neuralink е компанија на милијардерот Илон Маск, и таа во моментот развива нова функција на својот мозочен чип кој ќе им овозможи на луѓето да го изберат расположението кое го посакуваат преку балансирање на нивото на хормоните, објави Technews.

dobivaj vesti na viber

Проект од основачот Маск во изминатиот период претрпел многу промени и ажурирање на претходните невролошки функции. Маск соопшти дека на 28 август оваа година детално ќе објасни за што станува збор.

Технолошката компанија континуирано работи на овој тековен проект од кој треба да чипот кој ќе може да ги контролира емоциите и расположението на човекот, со испуштање бранови што се надвор од вообичаената природна фреквенција.

„Функцијата на мозочниот чип ќе ја надмине својата оригинална иновативна мисија и ќе им помогне на луѓето со целосно оштетен ‘рбетен мозок да ја вратат подвижноста“, вели Маск.

Технологијата би помогнала во олеснување на стресот и вознемиреноста со промена и балансирање на нивото на хормоните во мозокот, како и олеснување на емоционалниот стрес.

Би можело да ве интересира

Маск: Привремено суспендирано преземањето на Твитер

Ана Ололовска

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Илон Маск „на исто мислење“ со ЕУ по однос европската регулатива на дигиталната сфера и „Твитер“

Ана Ололовска

Загриженост кај групите за заштита на човекови права откако Маск го купи Твитер

А1он

Илон Маск е новиот сопственик на Твитер

А1он

ЕК не гледа проблем Илон Маск да биде единствен сопственик на Твитер

Ана Ололовска