Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

Од:

Кина ќе го интензивира развојот на технолошките иновации со мобилизирање на националните ресурси и врвни светски истражувачки тимови со цел поттикнување на поквалитетен раст, најави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг, кој учествува на економски и академски семинар.

Како што објави државната телевизија, Си рече дека Кина ќе ја отвори својата економија уште повеќе и активно ќе учествува во реформата на глобалниот економски развој, со цел да се поттикне порамноправен и рационален систем на управување.

Би можело да ве интересира

Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии

Ана Ололовска

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Ана Ололовска

Меѓусебни обвинувања меѓу Тајван и Кина по тепачка на прием по повод националниот празник на Тајван

Ана Ололовска

Шведска забрани кинески компании да учествуваат во изградба на мрежата 5Г

Ана Ололовска

Извештај: Кинеските супер богати личности зголемија богатство за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Ана Ололовска

Во Кина почна вакцинација против коронавирусот, луѓето чекаат во редици

Ана Ололовска