Истражување: Германците трошат осум милијарди евра за пиво годишно

Од:

Германците во просек трошат 100 евра за пиво или производи на база на пиво, по глава на жител. Тоа се вкупно осум милијарди евра годишно, посочува ново истражување на компанијата Нилсен.

Податоците се за минатата 2018 година, и велат дека целата таа година се продадени 6,1 милијарда литри пиво, што е за 2,9 отсто повеќе од претходната.

Во таа смисла, додека класичните брендови, како што се Пилснер и пченичните пива, се соочуваат со забавен пораст, безалкохолните пива и мешаните пијалаци стануваат сè попопуларни.

Би можело да ве интересира

Заврши минхенскиот Октоберфест, испиени 7,3 милиони литри пиво

А1он

За четири часа во Тетово и Гостивар откриени 21 возач под дејство на алкохол

А1он

Почнува Сараевскиот пиво-фест

Ана Ололовска

Во Велес се одржува 11. „Вигор Бармен Куп“

Ана Ололовска

На ниво на цела Европа цената на алкохолот е најниска во Северна Македонија

Ана Ололовска

Австралиец за кригла пиво платил близу 62 илјади евра

Ана Ололовска