Фестивал на италијанска храна во Скопје

Од:

Промоција и продажба на италијански прехранбени производи, вина, кафе и слатки, музика во живо, дружење и уживање, ќе понуди Фестивалот на италијанска храна што ќе се одржува денеска и утре на плоштадот Македонија во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Настанот го организираат Амбасадата на Република Италија и Italian Trade Agency Skopje (ИТА) по повод 6. Недела на италијанската кујна во светот која има за цел промоција на традиционалната италијанска кујна и италијанскиот начин на живот.

Како што најавуваат организаторите, најреномираните италијански ресторани од Скопје, Kaj Џино, Ла Тераца, Венето, Таверна Тоскана, Ботега дел Густо, Ботега дел Вино, Мато Наполетано, Еуролаб и ИТА Бренд, ќе понудат гастрономско патување низ автентичните вкусови на традиционалната кујна на некои од италијанските региони.

Фестивалот предвидува богата и забавна програма, наменета за сите генерации, за љубителите на италијанската храна и култура, како и ликовен конкурс за деца. Ќе има и лотарија за сите што ќе купуваат храна и прехранбени производи.

Манифестацијата ќе ја отвори италијанскиот амбасадор Андреа Силвестри.

Би можело да ве интересира

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

ОН: Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

ФАО: Цените на храната пораснале рекордно, најмногу поради војната во Украина

А1он