Фејсбук за три месеци затворил над две милијарди лажни профили

Од:

Проблемите на Фејсбук со лажните профили се сè поголеми, па така, според нивниот нов извештај за транспарентност, само оваа година социјалната мрежа затворила над две милијарди профили.

Раководството на Фејсбук соопшти дека оваа година има драстично зголемување на бројот лажни профили на оваа мрежа. Во текот на првото тримесечје од 2019 година, затворени се 2,19 милијарди профили, речиси двојно повеќе од истиот период лани. Во првиот лански квартал, биле угасени 1,2 милијарди профили.

Заменик-претседателот на Секторот за интегритет на Фејсбук, Гај Росен вели дека се работи обично за т.н. спамери и ботови кои, заради свои цели и агенди, се обиделе одеднаш да отворат повеќе профили.

Фејсбук може автоматски да ги угаси овие видови лажни профили во мигот кога тие се создадени.

Би можело да ве интересира

Романец го пренесувал своето возење на Фејсбук и усмртил три лица

Виктор Јованов

Фејсбук ќе плати казна од пет милијарди долари на ФТЦ

Ана Ололовска

„Фејсбук“ се согласи да плати рекордна казна од пет милијарди долари

Американските власти почнаа истрага против Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон

Ана Ололовска

ФТЦ го казни Фејсбук со пет милијарди долари

Ана Ололовска

Американско регулаторно тело бара „Фејсбук“ да се откаже од криптовалутата

Ана Ололовска