„Епл“ порача 70 милиони превитливи дисплеи од „Самсунг“за новиот „Ајфон“

Од:

Компанијата „Епл“ од „Самсунг“ порачала 70 милиони превитливи ОЛЕД дисплеи, кои ќе бидат користени за производство на новиот „АјФон“, објави „Никеи Азијан“.

dobivaj vesti na viber

Според весникот, „Самсунг“ наводно е подготвен да произведе дури 95 милиони дисплеи само за потребите на „Епл“.

Наводно оваа есен „Епл“ ќе лансира три нови „Ајфони“, два со нормални ЛЦД дисплеи и премиум верзија која ќе има заоблен ОЛЕД дисплеј.

Компанијата очекува добра продажба на нејзите нови уреди, иако тие ќе бидат поскапи од претходните.

Меѓу останатите карактеристики на новиот „Ајфон“ се очекува да бидат и безжичното полнење, враќање на стакленото куќиште и сензорот за препознавање лица.

Двата нови „Ајфони“ со ЛЦД дисплеи ќе бидат со големина 4,7 и 5,5 инчи, додека премиум верзијата ќе има дисплеј од 5,2 инчи.

Би можело да ве интересира

Помилуван директорот на Самсунг кој беше во затвор поради поткуп

Самсунг преговара за зголемување на цената на чиповите

Ана Ололовска

Бескрајно забавни фотографии со новиот Samsung Galaxy A53

А1он

Зара, Самсунг и Пејпал меѓу најновите компании што ги затворија бизнисите во Русија

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он