Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

Од:

Повеќе лица ја напуштија продавницата на Епл во центарот на Амстердам, каде вооружен напаѓач држи заложници, објави амстердамската полиција на Твитер, наведувајќи дека не дава повеќе информации за ситуацијата.

dobivaj vesti na viber

Полициски единици се собраа пред продавницата, каде беше пријавено дека вооружен напаѓач зел заложник.

Претходно полицијата на Твитер напиша дека во продавницата има „некој со оружје“, а на локацијата се и бројни специјализирани полициски единици „со цел ја стават ситуацијата под контрола“.

Полицијата соопшти дека дава малку информации за ситуацијата во продавницата за да не се наруши истрагата и работата на нејзините припадници на лице место.

Квартот околу продавницата е изолиран.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

ВИДЕО: По смртта на јутјуберката, Бака Прасе остана без пари и чисти во Амстердам

А1он

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

А1он

Поради недостиг на чипови, намалено производството на Ајфон 13

А1он

Новиот „Ајфон 13“, веројатно, ќе овозможи сателитски разговори

Ана Ололовска