САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

Од:

Американските разузнавачки агенции стравуваат дека повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви, изјавија неименувани американски претставници за Волстрит журнал.

Тие наведоа дека најверојатно некои од уапсените загинале за време на израелските напади во Газа, како и дека некои починале од здравствени проблеми и повреди здобиени за време на киднапирањето.

Според официјалните лица, податоците на американските разузнавачки служби се ограничени и делумно зависат од израелските служби.

Хамас во нападот врз Израел на 7 октомври уби околу 1.200 луѓе и зеде 253 заложници.

105 од нив беа ослободени за време на еднонеделното примирје во ноември, а четворица беа ослободени пред тоа, а уште три беа ослободени подоцна. Пронајдени се телата на 12 заложници, вклучително и три тела на оние што по грешка ги уби израелската армија.

Би можело да ве интересира

Меѓународниот суд на правдата во Хаг му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рахаф

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

Пронајдени се телата на уште тројца заложници во Газа

Најмалку 35 Палестинци загинаа во Појасот Газа

Вафа: 20 лица загинаа во воздушен напад врз бегалски камп во Газа

Израел брутално ја напаѓа Газа додека советникот на Белата куќа е во регионот

Горан Наумовски