Заложничка драма во Бразил, двајца се тешко ранети

Од:

Вооружен маж упадна во автобус на автобуска станица во центарот на Рио де Жанеиро и зеде 18 заложници, меѓу кои деца и постари лица.

Веднаш била повикана екипа од баталјонот за специјални полициски операции на воената полиција БОПЕ, а областа била изолирана, јавуваат бразилските медиуми.

Полицијата соопшти дека било пукано во две лица. Една од жртвите била застрелана со три истрели и пренесена во болница. Мажот, идентификуван како Бруно Лима де Коста Соарес, бил застрелан во градите и стомакот. Според полицијата, неговиот живот е во опасност.

Би можело да ве интересира

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

Телото на уште еден заложник е пронајдено во Газа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Аеродром во Бразил e поплавен: „Салгадо Фиљо“ ќе е затворен до крајот на мај

Големи поплави во Бразил, загинаа 83 лица, 111 се исчезнати

Хамас објави видео со живи заложници

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви