Големи поплави во Бразил, загинаа 83 лица, 111 се исчезнати

Од:

Бројот на загинати од обилните дождови во бразилската држава Рио Гранде до Сул се искачи на 83, соопштија регионалните власти.

Цивилната одбрана во Рио Гранде до Сул објави дека 111 лица се водат како исчезнати во поплавите, а речиси 122.000 луѓе се раселени.

Властите вчера соопштија дека загинале 78 лица.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Аеродром во Бразил e поплавен: „Салгадо Фиљо“ ќе е затворен до крајот на мај

Поплавена Токсикологија – пукнала цевка од парно

Анита Петровска Рајковиќ

Поплава во Дубаи – затворен аеродром поради рекордни врнежи

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

(ВИДЕО) Гори зграда од 28 ката во Бразил

Горан Наумовски