(ВИДЕО) Аеродром во Бразил e поплавен: „Салгадо Фиљо“ ќе е затворен до крајот на мај

Од:

Бразилскиот меѓународен аеродром Салгадо Фиљо во Порто Алегре (ПОА) ќе биде затворен за секаков сообраќај до крајот на месецот поради поплавите што го погодија југот на земјата.

Оваа одлука ја донесе бразилската агенција за контрола на воздушниот простор (Departamento de Controle do Espaço Aéreo – DECEA). Телото соопшти дека аеродромот во бразилската држава Рио Гранде е „затворен до 31 мај оваа година поради поплавите предизвикани од обилните дождови“ кои го погодија јужниот дел на Бразил од 29 април.

Во известувањето до воздухопловците (Известување до воздухопловецот – НОТАМ) број E2738/24 DECEA објави дека Салгадо Фиљо ќе биде затворен, со можност, „доколку ситуацијата на аеродромот се промени, ќе се издаде нов НОТАМ и аеродромот повторно ќе се отвори за операции“, се вели на официјалната веб-страница на аеродромот.

Видеата и фотографиите на социјалните мрежи го покажуваат обемот на катастрофалните поплави што го погодија аеродромот изграден во 1951 година. Покрај пистата, поплавена е и внатрешноста на патничкиот терминал, како и авионите сместени во хангарите од спротивната страна на аеродромот.

Би можело да ве интересира

Големи поплави во Бразил, загинаа 83 лица, 111 се исчезнати

Поплавена Токсикологија – пукнала цевка од парно

Анита Петровска Рајковиќ

Поплава во Дубаи – затворен аеродром поради рекордни врнежи

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

(ВИДЕО) Гори зграда од 28 ката во Бразил

Горан Наумовски