Џиновски гради пловеа по каналите во Амстердам за Денот на жената

Од:

Џиновски гради пловеа по каналите во Амстердам за Меѓународниот ден на жената.

Оваа акција беше организирана со цел „да се прослави фактот дека градите се само гради”, објави организаторот „72andSunny Amsterdam“.

„Како носот на нашите лица, тие се само дел од нашето тело, дел што не прави жени”, велат од „72andSunny“ и додаваат дека дошле на идејата за гигантски подвижни гради по истражувањето на агенцијата извршени меѓу 160 жени покажа дека огромното мнозинство – 78 отсто – од нив чувствувале срам поради нивните гради во некој период во нивните животи.

 

 

Би можело да ве интересира

Марш за женски права „Црвена линија: Правата на жените не се за преговарање!“ осми пат во Скопје

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Протест на сексуалните работнички во Амстердам: Не можеме да заработиме доволно со скратено работно време

ВИДЕО: Полицијата бркаше активисти на аеродромот во Амстердам, возеа велосипеди и блокираа авиони

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

ВИДЕО: По смртта на јутјуберката, Бака Прасе остана без пари и чисти во Амстердам

А1он