ВИДЕО: Полицијата бркаше активисти на аеродромот во Амстердам, возеа велосипеди и блокираа авиони

Од:

Неколку стотини активисти за заштита на жвотната средина беа приведени денеска откако ја пробија оградата и се пробија во делот за приватни авиони на аердоромот во Амстердам. Активистите, дел од нив и со велосипеди кои ги возеа по пистата блокираа 14 приватни авиони.

Членовите на Гринпис и на уште едно еколошко движење извикуваа „Долу летови„ и Шипол загадувач на животната средина“ добија аплауз од патниците на аердоромот.

„Денешната акција значи дека Шипол мора да на намали емисијата на штетни гасови и да го намали бројот на летови“ – изјави портпаролот на движењето.

По три часа „опсада“, полицијата почна да ги апси активистите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Протест на сексуалните работнички во Амстердам: Не можеме да заработиме доволно со скратено работно време

ВИДЕО: Активсти на Гринпис прекинаа партиски говор на Лиз Трас

Еколошките организации против зелената класификација на ЕУ за гас и нуклеарна енергија

Ана Ололовска

Гринпис ја блокира испораката на руски гас во Финска

Активисти на Гринпис блокираа руски танкер во Норвешка

Ана Ололовска

Активисти на Гринпис протестираат против увозот на руска нафта во ЕУ

Ана Ололовска