Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

Од:

Во продавница на Епл во Амстердам попладнево околу 17, 40 часот по локално време дошло до вооружен грабеж во кој напаѓачите земале заложници, а сведоци јавуваат и дека слушнале и истрели.

Полицијата во Амстердам на својот Твитер профил ја потврди заложничката драма, наведувајќи дека „има вооружен маж во во близина на спомената продавница, а полицијата е на лице место со многу специјалци, подготвени за контрола на ситуацијата“.

На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од настанот, на кои се гледа како вооружен маж во продавницата има вперено пиштол кон невооружен маж.

Полицијата потврди дека „има испратено засилување“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Полицијата го уапси мажот кој држеше заложници во Дрезден

Заложничка драма во трговски центар во Дрезден

Горан Наумовски

Дејли мирор: Епл ќе го купи Манчестер јунајтед

ВИДЕО: Полицијата бркаше активисти на аеродромот во Амстердам, возеа велосипеди и блокираа авиони

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

ВИДЕО: По смртта на јутјуберката, Бака Прасе остана без пари и чисти во Амстердам

А1он