Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

Од:

Во продавница на Епл во Амстердам попладнево околу 17, 40 часот по локално време дошло до вооружен грабеж во кој напаѓачите земале заложници, а сведоци јавуваат и дека слушнале и истрели.

dobivaj vesti na viber

Полицијата во Амстердам на својот Твитер профил ја потврди заложничката драма, наведувајќи дека „има вооружен маж во во близина на спомената продавница, а полицијата е на лице место со многу специјалци, подготвени за контрола на ситуацијата“.

На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од настанот, на кои се гледа како вооружен маж во продавницата има вперено пиштол кон невооружен маж.

Полицијата потврди дека „има испратено засилување“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

ВИДЕО: По смртта на јутјуберката, Бака Прасе остана без пари и чисти во Амстердам

А1он

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

А1он

Поради недостиг на чипови, намалено производството на Ајфон 13

А1он

Новиот „Ајфон 13“, веројатно, ќе овозможи сателитски разговори

Ана Ололовска