Бараат да им го вратат дијамантот: „Срамно сме сиромашни и со криминалци, виновни се Кралицата и нејзините предци“

Од:

Најголемиот дијамант во светот, познат и како „Кулинан I“ или Големата ѕвезда на Африка, е дел од жезолот на покојната кралица Елизабета Втора. а со тоа и кралската колекција на скапоцени камења. Повеќе од шест илјади луѓе потпишаа петиција за враќање на дијамантот во Јужноафриканската Република каде што беше пронајден.

Дијамантот на жезолот е дел од поголем дијамант кој му бил подарен на кралското семејство откако бил пронајден во 1905 година во рудникот Премиер Пајн во Кулинан, Јужна Африка. Многу жители на оваа земја веруваат дека дијамантот треба да биде во музеј за да може сите да го видат.

Во времето кога беше пронајден дијамантот, земјата беше под британска власт, а со заминувањето на кралицата Елизабета, луѓето се прашуваат дали е фер дијамантот да остане во сопственост на кралското семејство.

Некои истакнати политичари веруваат дека богатството кое потекнува од нивната земја им користи на другите земји на сметка на Јужноафриканците. Еден од нив е Вујовелт Зунгула, кој за Тајмс изјави дека неговата земја „останува во голема, срамна сиромаштија, со зголемена невработеност и зголемени стапки на криминал поради угнетувањето и уништувањето предизвикано од кралицата и нејзините предци“.

Иницијативата се вкорени на социјалните мрежи, а барањата за враќање на најголемиот дијамант во светот се се погласни.

Би можело да ве интересира

„Смртна казна за убијците на Вања“ – на социјалните мрежи се шири петиција

Анита Петровска Рајковиќ

Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он