Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

Од:

Осмиот пакет санкции на ЕУ против Русија содржи повеќе скапоцени метали, но не и дијамантите, клучна индустрија за Белгија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската Комисија вчера го презентираше последниот предлог за нови рестрикции врз Русија. Меѓу нив ограничување на цената на руската нафта што се извезува во трети земји кои немаат санкции против Москва, но и низа материјали, супстанци и производи, со цел да се намалат приходите на Кремљ.

Но и покрај бројните повици да се вклучат дијамантите во списокот на санкции, тоа ниту овој пат не се случи.

Дијамантската индустрија е многу важна за Белгија. Иако Белгија официјално не се изјаснува против санкции во оваа област, медиумите и експертите тврдат дека е силно лобито кое врши притисок врз ЕУ институции и земји да не се вклучат дијамантите во санкциите.

Бројни други луксузни производи како златото и други се санкционирани, но руските дијаманти сѐ уште пристигнуваат на европскиот пазар.

Според американски официјални статистики дијамантите претставуваат 30 отсто од глобалната трговија на Русија, и е во десетте главни извозни производи кога се исклучува енергијата. Во 2021 оваа трговија изнесувала над 4,5 милијарди евра за Москва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ договори нови санкции за Русија поради војната во Украина

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он

ЕУ санкциите против Никарагва продолжени за уште една година

Србија засега нема да воведува санкции за Русија

Горан Наумовски

Вулин за забраната на руска нафта: Секаде каде што усташите можат да и нанесат штета на Србија, тоа ќе го направат

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он