dijamanti

Економија

Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

А1он
Осмиот пакет санкции на ЕУ против Русија содржи повеќе скапоцени метали, но не и дијамантите, клучна индустрија за Белгија, јави дописничката на МИА од Брисел.
Магазин

ВИДЕО: На Шри Ланка откриен најголемиот сафир во светот, тежок 310 килограми

А1он
Властите во Шри Ланка денеска го прикажаа, како што наведуваат, најголемиот природен син сафир во светот, тежок 310 килограми, кој бил пронајден во јама за
Магазин

ВИДЕО: Дијамантски венчален прстен продаден за милион долари

А1он
Прстен со дијамант од 25 карати, беше продаден на аукција во Сиднеј, Австралија, за рекордни 1,25 милиони австралиски долари. Имено, најголемиот дијамант пронајден во Австралија
Магазин

Редок розов дијамант продаден за над 22 милиони евра

А1он
Исклучително редок виолетово-розов дијамант беше продаден на аукција на куќата „Сотби“ во Швајцарија, за 22,55 милиони евра. Скапоцениот камен од 14,8 карати наречен „Дух на
Магазин

Есенската аукција на „Сотби“ во Женева со два посебно вредни предмети

А1он
Бурмански сафир и колумбиски смарагди ќе бидат во средиштето на вниманието на есенската аукција на „Сотби“ во Женева во ноември. Арт-деко нараквицата на Картие со