dijamant

Економија

Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

А1он
Осмиот пакет санкции на ЕУ против Русија содржи повеќе скапоцени метали, но не и дијамантите, клучна индустрија за Белгија, јави дописничката на МИА од Брисел.
Магазин

Бараат да им го вратат дијамантот: „Срамно сме сиромашни и со криминалци, виновни се Кралицата и нејзините предци“

А1он
Најголемиот дијамант во светот, познат и како „Кулинан I“ или Големата ѕвезда на Африка, е дел од жезолот на покојната кралица Елизабета Втора. а со
Магазин

ВИДЕО: На Шри Ланка откриен најголемиот сафир во светот, тежок 310 килограми

А1он
Властите во Шри Ланка денеска го прикажаа, како што наведуваат, најголемиот природен син сафир во светот, тежок 310 килограми, кој бил пронајден во јама за
Магазин

ВИДЕО: Дијамантски венчален прстен продаден за милион долари

А1он
Прстен со дијамант од 25 карати, беше продаден на аукција во Сиднеј, Австралија, за рекордни 1,25 милиони австралиски долари. Имено, најголемиот дијамант пронајден во Австралија
Магазин

Се верува дека пронајдениот дијамант од 190 карати е стар две милијарди години

А1он
Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руската сибирска федерална единица Јакутија, само неколку дена пред Нова година, соопшти Алросе, водечкиот светски производител на
Магазин

Дијамант од 190 карати пронајден во Русија

А1он
Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руско сибирската федерална единица Јакута, само неколку дена пред Нова Година, соопшти водечкиот светски производител на дијаманти