Белгија ќе го покрене прашањето за санкции против Израел во ЕУ

Од:

Белгија ќе иницира разговори за можни трговски санкции на ЕУ против Израел поради неговите акции во Појасот Газа, кои доведоа до смрт на повеќе од 34.000 луѓе, изјави белгискиот премиер Александре Де Кро.

„Белгиската влада пред неколку недели одлучи да воведе трговски санкции против Израел. Меѓутоа, ако самата Белгија ги воведе овие санкции, тогаш трговските патишта едноставно ќе се променат, така што веќе неколку недели зборуваме за решавање на овој проблем“, рече тој.

Премиерот на Белгија потсети дека Европската Унија склучила договор за асоцијација со Израел, кој содржи услови поврзани со човековите права и наведе дека Белгија побарала од шефот на европската дипломатија Жозеп Борел „да го разгледа ова прашање“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина