Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

Од:

Откако кралот Чарлс III се искачи на тронот за да ја наследи неговата покојна мајка, кралицата Елизабета, веќе се разработува детален план за неговото последно испраќање.

Планот околу погребот на кралицата го доби кодното име „Операција Лондон бриџ“ и вклучуваше најава за нејзината смрт, период на официјална жалост и детали за погребот. Создадена е во 1960-тите, само неколку години по нејзиното крунисување, и беше ревидирана многу пати во текот на годините пред да почине.

Кодното име на кралот Чарлс III е „Операција Менаи мост“, а името го добил по првиот висечки челичен мост во светот во Велс, пишува Дневник.хр.

Поранешниот службеник на кралската заштита, Сајмон Морган, ги објави плановите за операцијата Менаи бриџ, која се очекува да има многу сличности со операцијата Лондон бриџ и ќе бидат детални пред неговото крунисување.

„За жал, од утре наутро започнува сериозно планирање за операцијата на мостот Менаи“, изјави Морган.

Откако ќе започне операцијата Менаи Бриџ, принцот Вилијам ќе стане крал заедно со неговата сопруга Кејт Мидлтон, која се очекува да стане кралица. Новиот крал потоа ќе и се обрати на нацијата, слично како и неговиот татко на 9 септември кога почина кралицата Елизабета.

Кодните имиња за кралските смртни случаи првично беа воведени за да се спречи објавувањето на вестите за смртта во весниците пред официјалното објавување и за да се спречат операторите на разводната табла во Бакингемската палата да ги дознаат вестите пред да бидат објавени.

Би можело да ве интересира

Чарлс и Вилијам немаат коментар за книгата на Хари

Нови банкноти со ликот на британскиот крал Чарлс, но и старите нема да бидат исфрлени од употреба

А1он

Русија: На кралот Чарлс му е кажано да не контактира со руската амбасада

А1он

Кралот Чарлс го слави својот 74-ти роденден

А1он

ВИДЕО: Маж фрли јајца кон Чарлс и Камила: Оваа земја е изградена врз крвта на робовите

А1он

Британскиот крал Чарлс Трети ќе биде крунисан во мај идната година

Ана Ололовска