Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

Од:

Откако кралот Чарлс III се искачи на тронот за да ја наследи неговата покојна мајка, кралицата Елизабета, веќе се разработува детален план за неговото последно испраќање.

dobivaj vesti na viber

Планот околу погребот на кралицата го доби кодното име „Операција Лондон бриџ“ и вклучуваше најава за нејзината смрт, период на официјална жалост и детали за погребот. Создадена е во 1960-тите, само неколку години по нејзиното крунисување, и беше ревидирана многу пати во текот на годините пред да почине.

Кодното име на кралот Чарлс III е „Операција Менаи мост“, а името го добил по првиот висечки челичен мост во светот во Велс, пишува Дневник.хр.

Поранешниот службеник на кралската заштита, Сајмон Морган, ги објави плановите за операцијата Менаи бриџ, која се очекува да има многу сличности со операцијата Лондон бриџ и ќе бидат детални пред неговото крунисување.

„За жал, од утре наутро започнува сериозно планирање за операцијата на мостот Менаи“, изјави Морган.

Откако ќе започне операцијата Менаи Бриџ, принцот Вилијам ќе стане крал заедно со неговата сопруга Кејт Мидлтон, која се очекува да стане кралица. Новиот крал потоа ќе и се обрати на нацијата, слично како и неговиот татко на 9 септември кога почина кралицата Елизабета.

Кодните имиња за кралските смртни случаи првично беа воведени за да се спречи објавувањето на вестите за смртта во весниците пред официјалното објавување и за да се спречат операторите на разводната табла во Бакингемската палата да ги дознаат вестите пред да бидат објавени.

Би можело да ве интересира

Хари имал расправија со неговиот татко на денот на погребот: „Меган не е добредојдена“

А1он

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

Одвај го издржаа денот: Кралот Чарлс на работ на солзи, заплака и Меган, Хари изостана од погребниот говор

А1он