Активисти за правата на животните поднесоа тужба во име на свињите во Германија

Од:

Германски активисти за правата на животните поврзани со ПЕТА, меѓународна организација за заштита на животните, поднеле тужба во име на свињи пртеотив нивната кастрација без анестезија.

Германски активисти за правата на животните поврзани со ПЕТА, меѓународна организација за заштита на животните, поднеле тужба во име на свињите против нивната кастрација без анестезија.

„Свињите повеќе не сакаат кастрација без анестезија“, рече адвокатот на ПЕТА, Кристијан Арлет, за постапките пред уставниот суд. Германскиот закон дозволува секој, што е битие или компанија, да поднесе уставна тужба.

ПЕТА сака со овие права бидат опфатени и животни, ценејќи дека нивните права се заштитени со уставот.

Портпаролот на судот потврди дека жалбата е примена во вторникот.

Ако нема основа да го разгледаат барањето, судиите го отфрлаат.

Милиони свињи се кастрираат секоја година без анестезија во Германија неколку дена по раѓањето за да се спречи развојот на месо со силен мирис и вкус.

Одлуката за прекинување на практиката е донесена на крајот на годината.

Сточарите треба да добијат обука за употреба на анестетик, но ПЕТА се спротивставува на тоа

Би можело да ве интересира

На дива депонија во Лисиче фрлени одрани животни

A1on

32-годишен кавадарчанец мачел животни, заработи кривична од ОЈО

ВИДЕО: Возач во Виница влече врзано куче, во Штип човек со пушка стрела мачки

Орце Костов

(ВИДЕО) Млад скопјанец удира од земја и повредува мачка – Изживување врз животни во Лисиче

Орце Костов

Илјадници мртви фоки на дагестанскиот брег на Каспиското Езеро

Ана Ололовска

Бучавата во животната средина влијае на изборот на партнери кај животните, покажува истражување

А1он