ЗУПМ: Не бараме милостина, бараме да си го заработиме лебот со музика

Од:

„Во сите протоколи кои до денес ги предложи Комисијата за заразни болести, а се однесуваат на музичките настапи, не бевме контактирани ниту еднаш. Од таму излегоа смешните ограничувања за музика изразени во децибели, ние сме на работ на егзистенција и бараме веднаш да се преземат мерки за да можеме да работиме“, беше кажано на денешната прес-конференција на Здружението за унапредување на правата на музичарите.

Тие бараат итна средба со сите релевантни институции за да се дефинираат протоколите за концертни и клупски настани, ревизија на досегашните протоколи, и Владата и Министерството за култура да продолжат да одвојуваат дел од годишните општински буџети за организирање на музички настани. Исто така се надеваат дека ќе добијат правична застапеност на македонските музичари во медиумите, особено во електронските за да можат да остваруваат за неколку проценти поголеми приходи од Здружението за заштита на авторските права.

Според Здружението за унапредување на правата на музичарите, во моментов повеќе од 20.000 музичари се без никаков приход.

Би можело да ве интересира

Предлог казни од по две и пет илјади евра за организација на прослави во Скопје

Ана Ололовска

Ангелов: Ситуацијата е под контрола, армијата и полицијата превентивно ќе ги обезбедуваат болниците

Жарко Настоски

Шахпаска: Изедначувањето на боледувањето поради Ковид-19 во јавниот и приватниот сектор е правично за сите вработени

Жарко Настоски

КСС бара да се врати одлуката за исплата на 100 проценти плата за заболените од Ковид

Жарко Настоски

Најдоцна до утревечер ќе се прогласи кризна состојба во целата земја, најави Заев

Жарко Настоски

Приведен сопственик на угостителски објект од Гостивар, работел по дозволеното време

Ана Ололовска