ВМРО-ДПМНЕ: Замижувањето пред јавните закани отвора директен сомнеж за нарачателите на обидот за линч на Ристовски и Јанакиески 

Од:

Зоран Заев за Кумановската група обвинета за убиство на 8 полицајци во Диво Насеље ветуваше амнестија и меѓународна истрага наведени во Тиранската платформа. Членови на Кумановската група непречени од никого сега се закануваат, вршат тортура и линчуваат политички неистомисленици на Зоран Заев, велат преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Непостапувањето на власта и замижувањето пред јавните закани отвора директен сомнеж за нарачателите на обидот за линч на поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески.

Политичка и кривична одговорност за нарачателите и за тие кои не сторија ништо за да се спречи тепањето на Ристовски и Јанакиески мора да има. Одговорните за овој скандалозен акт мора да бидат изведени пред лицето на правдата.

Случајот не смее да се заташка со бледи обиди за избегнување на одговорност. Зоран Заев и Рената Десоска мора веднаш да поднесат оставка за да може да се спроведе истрага која ќе резултира со одговорност на вистинските нарачатели.

СДСМ апсолутно никако не може да избега од фактот дека беше дозволено да бидат претепани поранешни министри и политички неистомисленици на Зоран Заев. Ваквиот случај е невиден срам за земја која себе се нарекува демократска и претендира да биде дел од европското семејство“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат-„СДСМ свесни дека немаат поддршка од граѓаните на Република Македонија почнаа да креираат страв во обид да го избегнат неминовниот пораз на изборите“.

Откако е СДСМ на власт сведоци сме на секојдневен политички прогон на неистомислениците, стои во партиското соопштение и се додава дека луѓето се затвораат и малтретираат само заради тоа што не се согласувале со погрешните политики на власта, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Отворен е нов прозорец на соработка и пријателство помеѓу С. Македонија и Бугарија

Ана Ололовска

СДСМ: Арсовска со нејзиното неработење нанесува штета на скопјани и Скопје

Ана Ололовска

ВМРО ДПМНЕ бара продолжување на зимскиот распуст за две недели

А1он

СДСМ: Доаѓа ново време, новата Влада веднаш започнува со работа

Ана Ололовска

СДСМ: Изминаа два и пол месеци, а Арсовска ништо не сработи за скопјани

Јајоска: Со скандалозни одлуки, Арсовска покажува целосна негрижа за граѓаните на Скопје