(ВИДЕО) Ристоска: МВР декласифицираше голем дел од доказите за Тврдина 2

Од:

Успеавме да добиеме решение за декласификација на голем дел од доказите, на наредното рочиште ќе видиме што ќе се случува, рече обвинителката Ленче Ристоска по одложувањето на судењето за случајот „Тврдина 2“.

Таа истакна дека и натаму имаат отежната соработка со Управата за безбедност и контраразузнавање.

Ристоска во судницата нагласи дека МВР донело решенија за декласификација на најголемиот број на доказите, а единствено останале класифицирани деловодните книги.

Според неа, УБК одбива да ја прими поштата од Специјалното јавно обвинителство, по што сите дописи се доставуваат преку министерот Агим Нухиу.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Таткото на Вања бара да биде пуштен од притвор – Фетаи е против, Апелација одлучува

Отворена стечајна постапка за поранешно Фени: На работниците им должи 2,18 милиони евра за плати

Орце Костов

Нино Васев не смее да оди на работа во Онкологија – судот ги прифати мерките од обвинителство

Ѓорѓе Давид не ја напуштил Македонија: Утрово се јавил во кумановскиот суд поради мерката за претпазливост

Судски совет утре ќе одлучува да за враќање на Шабани во Кривичен суд до завршување на „Талир“ и „Титаник“

А1он

Судовите се независни во постапувањето, велат од Судскиот совет откако тепачите во М-НАВ не добија притвор

Александар Тодески