ВИДЕО: Куп млади се гужваа во струмички „Аватар“, ниту дистанца, ниту маски

Од:

Струмичани и вчеравечер до доцна во ноќта се забавуваа со диџеј, а потоа и со српскиот рапер Девито во струмичкиот клуб „Аватар“. Објектот кој е од затворен тип беше преполн, а меѓу младите немаше дистанца, ниту пак, некој од присутните носеше заштитни маски. Ова не е првпат клубот да организира журки, а ниту пак, да не се почитуваат протоколите за заштита од коронавирусот.

Посетители на клубот се најчесто адолесценти, меѓу кои, песните на српскиот рапер се популарни. Во клубот, никој од присутните не размислува на мерките, иако Струмица вчера беше втор град по бројот на заболени, односно имаше 21 нов регистриран случај.
Инспектори на Пазарната инспекција и вчера влегоа во струмички „Аватар“, против кого ќе биде поднесена кривична пријава. Досега, инспекторите двапати поднесоа кривични пријави, од кои, за едната има и пресуда од судот, и е платена.

Освен во Струмица, забави имаше и во Скопје. Клубот „Мош“ втора вечер по ред организираше настап на Владо Георгиев и инспекторите по втор пат констатираа прекршување на протоколот. Истовремено, забава имаше и на улица „Македонија“ во локалот „Гнездо“ каде не се почитувале мерките, а тие ќе бидат казнети за пренесување на заразна болест постапувајќи спротивно на прописите и непостапувањето според здравствени протоколи сред епидемија.

Би можело да ве интересира

Владата го скрати работното време на кафеаните и наложи целата администрација да работи онлајн или во смени

Жарко Настоски

Објавен протокол за заштита од коронавирус во судовите

Ана Ололовска

Кривична пријава за ресторанот во Глумово каде беше организирана свадба

Ана Ололовска

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот, ќе ги чекаме препораките на Комсисијата и соодветно ќе одговориме

Ана Ололовска

Акција на МВР и Пазарната инспекција, спречена свадба во Глумово со 300 гости

Ана Ололовска

Пауновски за забранетите прослави: Немаме доволно инспектори, благодарност до сите што ни вршат дојави

Маја Илиевска-Пачемска