(ВИДЕО) Дебата: Шилегов вети дека ќе ја реализира програмата, а Петровска враќање на моќта од урбанистичката мафија кај граѓаните

Од:

Петре Шилегов, актуелен градоначалник и кандидат од СДСМ, смета дека град Скопје немал развој во изминатите 27 години сѐ до неговото доаѓање.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека на градот му треба концепт, а не експерименти.

Според Шилегов, програмата што сега им ја нуди на скопјани во следните четири години, доколку победи на изборите, ќе биде целосно реализирана, и додаде: „немаме поинаква алтернатива, освен да го доразвиеме инфраструктурно градот“.

Тој очекува сигурна победа на изборите, дури и во првиот круг.

„На многумина што се кандидираа на почетокот на кампањата, веројатно во меѓувреме им стана јасно дека дс го водиш Скопје не е едноставна работа, туку е работа што се базира на сериозни планови за да има квалитетна реализација. Градот Скопје не е попис на желби, туку сериозен организам со динамика. Веројатно дека кандидатката на ДПМНЕ и Мицкоски се соочуваат со таа реалност бидејќи од ден на ден, колку што успеав да видам, нејзините прес-конференции повеќе личат на отчет на одработеното од моја страна во изминатите четири години отколку на нешто што е реална понуда до скопјани“, рече Шилегов прашан за мислење зошто неговите противкандидати одбија дебата со него и Ана Петровска, кои ја прифатија поканата.

Приоритет на Ана Петровска од Зелен хуман град е враќање на моќта од урбанистичката мафија кај граѓаните, решавање на проблемите со управувањето со отпад за кој смета дека нема каде да се рециклира од страна на граѓаните.

Таа посочи дека има и план за скопјани да дишат чист воздух, без да слушаат оправдување дека тоа не е надлежност на Градот, а понуди и проекти за енергетска ефикасност.

За проектот „Скопје 2024“ смета дека сега не може да биде фокусот за трошење пари, а го оцени како: „архитектонско, урбанистичко, социјално и културолошко промашување, кое не смеело да му се случи на градот, а се размислува како овие габаритни објекти, кои се ставени на погрешно место, да се вклопат во живеењето за барем да не пречат визуелно“.

„Скопје е пред крстопат кога градот треба да го водат стручни, чесни и посветени луѓе, кои може да ги разберат процесите. Има можности Градот да соработува со други институции, со локалните власти за да се направи градот подобар, за да обезбеди хумано урбанистичко планирање, да ги реши прашњата за управувањето со цврстиот отпад. Важна работа е и тоа што Градот не е доволно транспарентен. Градот своите политики не ги дискутира со граѓаните. Не знам зошто е тоа така, ние ветуваме да имаме 46 советници, една алатка за прибирање на барањата на граѓаните, буџетски форуми…“, изјави Петровска.

Би можело да ве интересира

Шутаров: Град Скопје е во колапс поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Поради ВМРО-ДПМНЕ Скопје е во целосен хаос

Нека штрајкуваат колку сакаат, со нив не седнувам на маса – Арсовска нема да преговара со Синдикатот

(ВИДЕО) Арсовска до Премиерот: Гледај си ги твоите проекти, кој ќе ти ги одземе тебе ингеренциите?!

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Официјално блокиран буџетот на Град Скопје: Скопјани оставени на милост и немилост

Анита Петровска Рајковиќ

Град Скопје: Заедничко прифатливо решение за да продолжи изградбата на Универзалната сала

Ана Ололовска