УЈП: Кривични пријави против сојузот на Боки 13, Томато продукција и БМЈ груп

Од:

Против „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски – Боки13, против „Томато продукција“, каде беше сместена телевизијата „1ТВ“  и против „БМЈ медиа груп“, фирма – сопственик на телевизијата ќе бидат поднесени кривични пријави, информираше денеска УЈП.

Според Управата за јавни приходи, неправилности во работењето имало и во 1ТВ, но таму немало основа за кривична пријава.

УЈП ги товари трите фирми за даночно затајување за сума повисока од 20 милиони денари.

Претставници на УЈП биле кај Бојан Јовановски, кој е обвинет за случајот „Рекет“ и е во притвор, но тој одбил да ги прими нивните записници.

Би можело да ве интересира

На 3 декември почнува судењето за „Рекет“

Ана Ололовска

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот со тупаници

Васко Маглешов

Одобрено обвинението: Боки 13, Јанева и Милевски седнуваат на обвинителна клупа

Васко Маглешов

„Систина“ бара 10 илјади евра од Боки 13 преку тужба за ненаплатена операција

Васко Маглешов

Катица Јанева бара апанажа

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Мицкоски: Русковска лаже, не е точно дека одбивам соработка со обвинителството

Габриела Димковиќ-Мишевска