УЈП: Кривични пријави против сојузот на Боки 13, Томато продукција и БМЈ груп

Од:

Против „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски – Боки13, против „Томато продукција“, каде беше сместена телевизијата „1ТВ“  и против „БМЈ медиа груп“, фирма – сопственик на телевизијата ќе бидат поднесени кривични пријави, информираше денеска УЈП.

Според Управата за јавни приходи, неправилности во работењето имало и во 1ТВ, но таму немало основа за кривична пријава.

УЈП ги товари трите фирми за даночно затајување за сума повисока од 20 милиони денари.

Претставници на УЈП биле кај Бојан Јовановски, кој е обвинет за случајот „Рекет“ и е во притвор, но тој одбил да ги прими нивните записници.

Би можело да ве интересира

Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Ана Ололовска

Јовановски тврди дека чантата „Луј Витон” била вратена кај Јордан Камчев

Ана Ололовска

Кадиев верува дека Русковска нема ниту еден доказ против Јанева

Кристијан Ландов

Русковска за „Рекет“: Одбраната се обидува да докаже нешто што не се докажува

Кристијан Ландов

Почнаа завршните зборови за „Рекет”, според одбраната, поротник е со изминат мандат

Ана Ололовска

„Рекет” продолжуваа со завршни зборови

Ана Ололовска