Тројца напаѓачи го претепале секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Од:

Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков кој е секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, синоќа бил претепан од три лица околу 21 часот пред угостителски објект во центарот на градот.

Оваа информација за „А1он“ ја потврдија од СВР Охрид.

„На 19.01.2023 околу 22.30 часот во Охрид е пријавен физички напад врз Х.П. (21) од Охрид од страна на С.К., С.К. и И.С., сите од Охрид, по што на Х.П. му била укажана лекарска помош во Општа болница Охрид. Според пријавеното од Х.П., во угостителски објект лоциран на кеј „Македонија“ во Охрид, а потоа и надвор од објектот, физички бил нападнат од С.К., С.К. и И.С., сите од Охрид и притоа се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница во Охрид. Известен е јавен обвинител и СВР Охрид презема мерки за расчистување на случајот, по што ќе следува соодветна пријава“, рекоа од СВР Охрид.

Агенцијата БГНЕС објави дека 21-годишниот Бугарин од градот Охрид Христијан Пендиков има повеќе испукани пршлени, ребра и скршена вилица, а објави и фотографија од нападното лице.

„Пендиков бил заедно со уште една девојка. Пред да излезе од кафеана беше навредуван и испровоциран од друштвото поради неговата припадност. Тој моментално се наоѓа на лекување во локалната болница. Се чека неговото транспортирање и префрлање во болница во Скопје“, објави БГНЕС.

Би можело да ве интересира

Бугарско МНР: Македонија ги крши основните принципи на ЕУ за слободно здружување

Орце Костов

Радев: Решението на Македонија за бришење на бугарските клубови е немоќ и паника

Катерина Павлова-Николовска

Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ Битола избришан од Централниот регистар

Ана Ололовска

Бугарско МНР: Македонија еднострано ги толкува историските настани, името на Иван Михајлов не е закана

Орце Костов

„Иван Михајлов“ не смее да се користи за име на здружение, министерот за правда го одби барањето

Ана Ололовска

Централен регистар: Барањето на здружението „Цар Борис Трети“ одбиено поради недоставување на бараните документи во законскиот рок

Ана Ололовска