Талат Џафери останува претседател на Собранието

Од:

Претседател на Собранието во новиот парламентарен состав ќе биде Талат Џафери од ДУИ, кој и досега ја беше на оваа функција.

Информацијата ја потврди мандатарот за состав на новата влада и лидер на СДСМ Зоран Заев на прес-конференцијата по средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

– Ние договоривме претседател на Собранието да остане Талат Џафери, рече Заев.

Заев и Ахмети објавија дека ја прецизирале и потврдиле рамката за идната соработка меѓу владината коалиција.

-Меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ постигнат е коалициски договор за создавање парламентарно мнозинство, за распределба на одговорности, состав и принципите на новата влада со полн мандат која во следните четири години ќе работи посветено на интересите на граѓаните и на државата, рече Заев, кој посочи дека ќе ја предводи владата во следните четири години.

Засега официјално се уште не се објавени имиња на следните министри во новата влада.

Би можело да ве интересира

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој

А1он

Се очекува до крајот на неделата да се обезбеди усогласување за влегување на Алтернатива во Владата

А1он

(ВИДЕО) Гаши по четиричасовната средба со Заев: Имаме напредок

Кристијан Ландов

Арсовски: За цената на струјата и понудата на ЕСМ не е разговарано на владина седница

А1он

Матичните лекари ќе добијат по 30 денари од пациент доколку 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат

А1он

Бугарско-македонската комора апелира до Заев и Јанев за надминување на политичката криза и економско поврзување

А1он