Средба на министерот Дураки со албанскиот амбасадор Фатос Река

Од:

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки денеска оствари протоколарна средба со албанскиот амасадор во Македонија Фатос Река, на која како што информираат, било оценето дека соработката меѓу двете држави во областа животна средина е одлична и како таква треба да продолжи и во иднина.

Министерот Дураки, посочуваат од МЖСПП, нагласил дека Македонија и Албанија потпишале неколку билатерални договори во областа животна средина што сведочи за добрата взаемна соработка.

Според Дураки, од посебно значење е напредокот на билатералната соработка во делот на управувањето со водите, а во постапка е потпишување на договор меѓу Владата и Советот на министрите на Албанија за меѓусебните односи за управување со прекуграничните водни ресурси.

Амбасадорот Река му честиташе на министерот Дураки за неговото именување за министер за животна средина и просторно планирање. Воедно тој изрази подготвеност за продлабочување на взаемната соработка и нагласи дека е потребно да се интензивира реализацијата на заедничките проекти.

Би можело да ве интересира

Трошоците за заштита на животната средина лани изнесувале 7 840 633 000 денари

Дива населба во долината на Бабуна : Гето од дивоградби кое ниту може да се урне, ниту може да се легализира

Орце Костов

Синкевичиус: Приклучувањето на Северна Македонија кон ЛИФЕ ќе придонесе за позелен и поодржлив континент

Падна возило во река во Прилеп – спасени две лица

А1он

Државниот инспекторат за животна средина направил вонреден надзор на изградбата на мини хидроцентралата Мала Река кај Кочaни

Ана Ололовска

Шукова: Се обидувам да видам што се случува со средствата доделени од Владата за спас на Преспанското Езеро

Ана Ололовска