Советот за факти бара да бидат разрешени судиите кои го ослободија Сеад Кочан oд притвор

Од:

Советот за утврдување факти до Судскиот совет доставил предлог со кој бара да биде разрешен петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, на чело со претседателот Јово Вангеловски, што одлучуваше за притворот на бизнисменот Сеад Кочан.

Барањето за отварање постапка за разрешување е поради нестручно и несовесно постапување на судии од Апелациониот суд во Скопје и на Врховниот суд кои одлучуваа за притворите на двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои се во екстрадициски притвор, обвинети во случајот „Тврдина – Таргет“. Покрај Јово Вангеловски, се бара разрешување и за судиите Ристо Катавеновски, Рахилка Стојковска, Џемали Саити и Фаик Арслани.

Судијката на претходна постапка, Даниела Димовска, не го прифати барањето на СЈО за одредување на притвор за Кочан по сите три основи за негово изрекување, ценејќи дека постојат „мали шанси тој да се даде во бегство“. СЈО го обжали решението на Димовска, а Кривичниот совет донесе спротивна одлука, која, пак, делумно беше потврдена и од Апелациониот суд во Скопје.

Кочан повеќе од два месеца беше недостапен за органите на прогнот. Врховниот суд спротивно на законот прифати да расправа за вонредниот правен лек на Јавното обвнителство, иако беше ненадлежно, доставено од јавниот обвинител Ацо Колевски и одлучуваше за притворот на Кочан. Советот за факти ја отвори постапката за случајот со бизнисменот Сеад Кочан по иницијатива на неневладината организација „Зелена лупа“.

В. Маглешов

Би можело да ве интересира

Претседателката на Врховен нема намера поради снаата да се повлече од Управниот одбор на Академијата за судии и обвинители

Кристијан Ландов

Министерството за правда одлучи оваа година да не предложи листа за новогодишни помилувања

А1он

„Идризово“ бара казната на Сеад Кочан да се намали за шест месеци, Маричиќ размислува пред да го прати предлогот до Пендаровски

Кристијан Ландов

Кочан може да излезе од затвор две години порано, ако Пендаровски реши да му скрати половина од казната

Арсиќ: Судскиот совет сè уште ги нема добиено одлуките на Врховен суд со кои се опфатени тројца судии

Ана Ололовска

Судијката Беса Адеми избрана за претседателка на Врховниот суд

Ана Ололовска