„Идризово“ бара казната на Сеад Кочан да се намали за шест месеци, Маричиќ размислува пред да го прати предлогот до Пендаровски

Од:

Затворот „Идризово“ предлага затворската казна на бизнисменот Сеад Кочан да се намали за шест месеци, а министерот за правда, Бојан Маричиќ и натаму го разгледува предлогот, пред да го испрати на одлучување кај претседателот Стево Пендаровски. Доколку ова биде испратено до претседателот Стево Пендаровски и Комисијата за помилување донесе одлука, Кочан ќе излезе од затвор во октомври следната година. Бизнисменот е само еден од лицата кои се на списокот за групни помилувања, кои се прават секоја година по повод Нова година.

„Списокот со лица кои ги исполнуваат условите за делумно скратување на казната доаѓа на предлог на установата во која осудениот ја издржува казната. Затворските установи ширум државата предлагаат список на лица кои ги исполнуваат критериумите за каков било вид на помилување. Во случајов затворот Идризово, меѓу другото, предлага и намалување на затворската казна за Сеад Кочан за шест месеци, што во ниту еден случај не значи целосно ослободување од казна“, велат од Министерството за правда.

Списокот со затвореници од „Идризово“ е во фаза на разгледување.

„Конечниот список на лицата за кои се предлага да бидат помилувани или да им се намалат казните се уште не е официјално испратен во Кабинетот на претседателот на државата. Конечната одлука за помилување согласно закон ја носи лично претседателот на државата“, додаваат од Министерството.

Би можело да ве интересира

Министерството за правда одлучи оваа година да не предложи листа за новогодишни помилувања

А1он

Кочан може да излезе од затвор две години порано, ако Пендаровски реши да му скрати половина од казната

Врховен му ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за „Труст“

Кристијан Ландов

Алфите го однесоа Кочан во Идризово

Васко Маглешов

Кочан e во болница, бара ново одлагање на казната

Васко Маглешов

Истекоа сите рокови, Сеад Кочан повторно не се појави во Идризово

Васко Маглешов