Седумстотини пеперутки ќе го украсат плоштадот во Автокоманда

Од:

Дечиња од градинката „Детска радост“  од Општина Гази Баба  денеска ќе го одбележат „Светскиот ден на пеперутката“ украсувајќи го плоштадот во населбата Автокоманда со 700 изработени пеперутки.

Децата од оваа градинката овој месец им го посветија на пеперутките од Матка и по тој повод го реализираа проектот за заштита на пеперутките „Лет, лет од цвет на цвет“.

Симболично еколошката активност ја започнаа на 17 април со пролетната приредба  на децата во градинката „Мимоза“ насловена како „Боите на виножитото“ кога заедно со вработените ги изработија првите 150 пеперутки од кои го направија виножитото со кое ја украсија сценографијата.

Би можело да ве интересира

Професори против сечење на жардиниерското зеленило кај Автокоманда: Да се престане со овој бесмислен масакр

Ана Василевска

Утре без вода дел од корисниците во населбата Автокоманда

А1он

Отворен Културен центар во Автокоманда

Наум Локоски

„Пифтијада“ во Автокоманда за Водици

Наум Локоски

ВИДЕО: Изгоре автомобил во Автокоманда

Наум Локоски

Нов паркинг во Автокоманда

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

twenty − 18 =