Протоѓер до Јанакиески на 4 дена пред изборите во 2011: Дај му на Кире податоци за Роми, денеска да завршите работа со исплата

Од:

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО, под кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од 1 јуни 2011 година разговараат ексминистерот Миле Јанакиески со Мартин Протоѓер.

Протоѓер на 4 дена пред парламентарните избори во 2011 година, на Јанакиески му вели: „Дај му на Кире податоци за цигани, мигани, све живо. Денеска до 3 да завршите работа со исплата со се. Купени се виша пола“.

Во друг разговор, обвинетата Катерина Веловска на Миле Јанакиески му вели дека работи интензивно во кол-центарот: „Вртиме на списоците што ги собираше ти. Само на одговорните вртиме, на никој друг“.

Во следен разговор соговорник го прашува Миле Јанакиески на денот на изборите 5 јуни 2011 година дали почнале да ги читаат од СДСМ на глас во избирачките одбори: „Почнаа ли да ги читаат овие од СДСМ на глас?“ Миле раскажува дека станал рано во 6.50 и бил по избирачките места.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Судењето за случајот „Титаник“ одложено за 30 септември

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина”, „Титаник“ и „Плацеви на Водно“

Утрешното рочиште за случајот „Титаник” се одлага за 22 септември

Ана Ололовска

Судењето за „Титаник“ продолжува на 14 септември

Од крај на август почнуваат судењата за предметите кои се вратија од почеток поради разрешениот поротник

Кристијан Ландов