Пендаровски, Спасовски и Џафери ручаа кај г.г. Стефан за неговиот именден и за Божиќ

Од:

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв.

На божиќната трпеза присуствуваа претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Во соопштението не пишува од што се состоела божиќната трпеза.

Претседателот Пендаровски порача дека празничната топлина треба да инспирира за споделување мир, љубов и разбирање во текот на целата година.

Да се насочиме кон она што не обединува, а не она што не разликува и сите заедно да придонесуваме кон градењето заедништво, солидарност, меѓусебно почитување и напредок на општеството“, истакна Претседателот.

Божиќниот ручек традиционално се одржува во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан, а присуствуваа и дел од членовите на Светиот синод на МПЦ-ОА.

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

А1он

Ако не се почитуваат постојните, Владата ќе предложи построги мерки за ограничување на движењето

Кристијан Ландов

МПЦ-ОА: Да се почитуваат мерките, а литургискиот богослужбен живот да се прилагоди на вонредната ситуација

Ана Ололовска

Повици за Велигден да се оди во цркви, без дозвола од МПЦ: Ќе ги повикаме луѓето да останат дома

Кристијан Ландов

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на здравствениот систем

А1он

Спасовски до кумановци: Останете присебни, нема простор за паника заради полицискиот час

А1он