Пендаровски со младите од Кочани: Јас нудам иднина за младите, заедно напред до целта, до Европа и подобра иднина

Од:

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски, денеска учествуваше на настан организиран од младите на Кочани „Заедно напред, заедно до целта“.

Особено радува, што на сите средби повеќе од половина присутни се млади луѓе и тоа, рече, покажува дека оваа политичка опција која ја застапува и тој нуди европска перспектива за младите кои, како што посочи, 10 години за време на режимот беа запоставени.

„Со забрзани чекори државата оди кон Европа, добивме покана за членство во најголемиот сојуз и очекуваме тоа да финишира до крајот на годината, со што ќе станеме полноправна членка на НАТО. До јуни, доколку продолжиме со реформското темпо, ќе добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ.”, рече Пендаровски.

“Со ова, се отвораат огромни можности за младите, стануваат достапни претпристапните фондови а тоа значи и многу поголема мобилност на студентската популација . Тоа ќе придонесе за стекнување нови искуства, до европските образовни фондови ќе доаѓате многу побрзо и полесно. Се учи на вредностите кои се доминантни. Полесно ќе можете од прва рака да ги видите тие вредности. Заедно напред, заедно до целта, до Европа и подобра иднина за младите“, додате тој.

Преку програмата Еразмус, 4 милиони студенти од Европа, меѓу кои и младите од Северна Македонија имаат можност да студираат , да се образуваат, да разменат искуства и да стекнат нови вештини.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендаровски: Геноцидот во Сребреница без дилема e еден од најмрачните настани во модерната европска историја

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски во посета на Армискиот полигон „Криволак“

Ана Ололовска

Кипарскиот амбасадор по писмен пат му ги предаде акредитивите на Пендаровски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Холштајн: Германија останува доверлив партнер на С.Македонија

Ана Ололовска

Пендаровски-Андрикиене: Специјалната мисија на ОБСЕ/ОДИХР ќе придонесе за успешен изборен процес

Ана Ололовска

Пендаровски: Законот за заштита од дискриминација да биде на приоритетна листа за донесување на следниот парламентарен состав

Ана Ололовска