Османи: Од Македонија имало јавувања и лобирања во Бугарија за да не се реши спорот

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, смета дека е точна констатацијата на бугарскиот премиер Кирил Петков за руските агенти кои работеле против добрите односи меѓу Македонија и Бугарија.

dobivaj vesti na viber

– Оваа недела од Северна Македонија се јавувале во Република Бугарија кажувајќи дека непотребен е целиот тој ангажман затоа што овде ќе се оди брзо на избори, дека ќе има предвремени и дека нема да може ниту да се постигне одредено решение, рече Османи на редовниот неделен брифинг за медиумите.

Тој не откри за кои лица или институции се работи.

– Се потврдува и со факти, а тоа го потврдуваат и нашите бугарски пријатели, дека ниту една членка на ЕУ нема интерес Македонија да не се интегрира во Европа. Ние цело време тоа го кажуваме, дека стратешки интерес на Бугарија е да биде предводник на европската перспектива на регионот. Проширувањето е безбедносно прашање. Сметам дека констатацијата е точна, дека имало обиди Западниот Балкан да не се движи кон ЕУ. Не исклучувам дека во нашата држава има и ќе има се повеќе вознемирени луѓе кои работеа оваа перспектива да не се случи вели министерот за надворешни работи.

Тој не сакаше да потврди директна порзаност на протераните руски дипломати но вели:

– Контекстот може да се поврзе со ова што бугарските власти го кажуваат бидејќи сите активности имаат намера создавање на одредено општествено незадоволство кое може да се пренасочи за постигнување на слични цели“.

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извозниците на нафта од Саудиска Арабија нема да го поддржат Западот да ги ограничи цените на руската нафта

А1он

ЕУ сака компромис со Москва за Калининград за да избегне уште еден конфликт

Русија: Ако не се вразуми, ќе биде болно за Литванија

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Косачев: Прекршување на човековите права е одбивањето на Норвешка да дозволи руски товар до Свалбард

Ана Ололовска