Никола Груевски на распит во Кривичен суд

Од:

Поранешниот премиер и акутелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски предмалку влезе на распит во Кривичниот суд – Скопје. Тој е осомничен во случајот кој го објави Специјалното јавно обвинителство наречен „ТНТ“ за уривање на комплексот Космос на бизнисменот Фиат Цановски.

По повлекувањето на аболицијата, СЈО за овој случај побара мерки за претпазливост на Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски.

Би можело да ве интересира

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов

Груевски отворил фирма, ќе развива бизнис во Унгарија

Жарко Настоски

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Груевски за плацовите на Водно: Нема докази, ништо не сум купил или продал

Жарко Настоски