Момче од Кавадарци со две убодни рани од нож пренесено на клиника во Скопје

Од:

Момче од Кавадарци со две убодни рани од нож е пренесено на клиника во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Д-р Ратко Грков од Итната медицинска помош во Кавадарци потврдuva дека по повикот упатен до нив, на улица во градот затекнале момче со две убодни рани во седечка положба и во свесна состојба. По укажаната прва помош, момчето било пренесено во Болницата во Кавадарци.

Како што изјави д-р Благој Митев, хирург на хируршкото одделение при кавадаречката болница, ноќеска после полноќ било донесено момче родено 1994 година.

-Момчето имаше две убодни рани од нож во пределот на лев рамен појас и во пределот на градниот кош, позади, под коската која народски се вика лопатка. Убодните рани беа со ширина од 2.5-3 сантиметри и длабочина од 4-5 сантиметри. Му дадовме прва помош и заради подетално согледување на состојбата го препративме на Ллиниката за торакална хирургија во Скопје, рече Митев

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Кавадарци, поплавени улици и подруми

Катерина Павлова-Николовска

Струмичанец ја нападнал сопругата со нож, а си го повредил и синот

Кавадарчанка била измамена од лажен инспектор

Жена убиена во напад со нож во Шведска, медиумите пишуваат дека напаѓачот е неонацист

Тепачка на скопските клиники, се степале две пациентки

Обвинителството ги испитува причините за несреќата во Кавадарци каде две лица го загубија животот

Катерина Павлова-Николовска