Мизрахи: На семејството чии деца загинаа во пожарот понудено им е сместување и парична помош

Од:

Министерката за труд Рашела Мизрахи вели дека на семејството од Шуто Оризари чија куќа денеска изгоре во пожар и загинаа нивните две малолетни деца, понудено им е сместување и еднократна парична помош.

„Со голема тага ја примив веста за смртта на двете деца во пожарот во Шуто Оризари. Како родител, се сочувствувам со големата болка што ја почувствуваа денес нивните родители. Тоа е огромна човечка трагедија чија загуба е ненадмостлива и која не може да се изрази со зборови. Но, мора да се остане силен и човечен. Ќе сторам се што е во моја надлежност да им помогнам на семејствата. Знам, дека болката е ненадоместлива, но нивните  браќа и сестри ќе ја имаат мојата максимална поддршка во секој поглед“, вели Мизрахи.

Би можело да ве интересира

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

А1он

МТСП: Во тек е третата дополнителна исплата на права од социјална и детска заштита за август

Ана Ололовска

Приведени петмина за оруженото разбојништво во стан во Тетово во август

Ана Ололовска

ОЈО Скопје поднесе обвинение за нанесени телесни повреди при семејно насилство

Ана Ололовска

Во базен во Прилеп бил пронајден удавен чуварот на објектот

Ана Ололовска

Прилепчанец загина откако изгубил контрола над мопедот и удрил во столб

Ана Ололовска