Камчев спремал бегство, обвинителите бараат притвор

Од:

Бизнисменот Орце Камчев е уапсен откако Агенцијата за национална безбедност алармирала дека тој се спрема да се даде во бегство. Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, за „А1он“ вели дека надлежните обвиниели кои го водат случајот поврзан со плацевите на Водно, Гордана Смаѓовска и Лиле Стефанова, ќе побараат притвор за Камчев од судија на претходна постапка.

dobivaj vesti na viber

„АНБ имала информација. Ние се водиме по нивните информации, ќе бараме притвор“, вели кратко обвинителката Вилма Русковска.

Инаку, Орце Камчев е приведен утринава и ќе биде изведен пред судија на претходна постапка, каде ќе се одлучува за побараната мерка притвор.

Како што веќе објавивме, истрагата за плацевите на Водно ја води Обвинителството за гонење на организиран криминал, а Камчев се сомничи за перење пари, заедно со експремиерот Никола Груевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и кумот на Груевски, Ристо Новачевски. Обвинителството веќе објави дека Камчев и Мијалков му помагале на Груевски во перењето на пари. Според истрагата, Камчев се јавува како еден од сопствениците на офшор компанија, која пак, е сопственик на спорните парцели.

Парите со кои се купувале плацевите на Водно, припаѓале на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Караници меѓу сестрата на Камчев, Боки 13 и адвокатот, судијата смируваше: „Тужи ме колку сакаш“

Кристијан Ландов

Сестрата на Камчев за позајмените пари: Планира да ми ги врати, досега не ме изиграл

Кристијан Ландов

Судењето за милионот одложено, сведоците не дојдоа, тужените бараа да се суди без нив

Ландов

Стефанова ја објави шемата за затајување данок на Камчев и Јосифовиќ, за која признале вина и се спогодиле

Ландов

„Империја“: Камчев се спогоди и исплати пет милиони на државата, a со Јосифовиќ добија и по една година затвор

Кристијан Ландов

Боки 13 за милионот: Камчев парите да си ги бара кај Русковска, јас не броев пари кај него

Кристијан Ландов