„Фокус“ ќе паузира шест недели

Од:

Сопругата на Никола Младенов и директор на „Фокус“, Билјана Младенова на денешниот состанок на вработените им соопштила дека дневниот и неделниот весник ќе паузираат шест недели.

Весникот нема да згасне, туку е неопходно во овој момент да не се прават дополнителни трошоци. Со вработените е спогодбено прекината соработката, а после овој период поединечно со секој ќе бидат повторно склучувани.

Ова е одлуката за иднината на весниците по трагичното загинување на новинарот и основач на „Фокус“, Никола Младенов.

„Фокус“ е во моментов оптоварен со тужби за клевета и навреда со кои од Весникот се бараат 100.000 евра. Досега тужбата со која бараше 25.000 евра ја повлече само Срѓан Керим.

Би можело да ве интересира

Дисциплински мерки за несоодветно постапување на полициски службеници со новинарка од Фокус

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

А1он

Жерновски ќе тужи: Не сакам моите деца да мислат дека татко им е криминалец

Ана Ололовска

Општина Центар: Жално е што „Фокус“ пласира тенденциозни и манипулативни текстови за да се оцрни работењето на Жерновски

Ана Ололовска

МИМ го објави 16-тиот конкурс за новинарската награда „Никола Младенов“

Ана Ололовска

Уставен „пресече“ против „Фокус“ а во корист на Мијалков

Емир Латифовиќ