(ВИДЕО) Беџети: Министерството ме извести да не брзам со уривање на платформите на Матка

Од:

Дивите платформи на Матка пет месеци не се урнати оти во државава има двостепеност за постапките. Ова е последното објаснување на градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, за толерирањето на дивоградбите.

За дивите платформи денес на отворањето на фабрика за преработка на месо во Глумово кусо проговори и премиерот Зоран Заев.

„За Матка знам дека постапуваат институциите, сите сме транспарентни“, одговори премиерот Заев на прашањето зошто институциите пет месеци не ги уриваат дивите платформи.

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, објасни дека за уривањето на платформите добил известување од Министерството за транспорт.

„Како што и порано се изјаснив за платформите, нормално за една од платформите си има судски спор. Деновиве Министерството за транспорт и врски ме извести да бидам претпазлив и да не постапуваме набрзина, бидејќи има двостепеност во нашата држава. Согласно законите, и ова прашање ќе биде решено“, рече градоначалникот Беџети.

Корисниците се одомаќинети во кањонот, сите платформи се уредени со цвеќе, опрема за одмор на посетителите, а дел од нив имаат и мали објекти

Откако постапуваат институциите, во февруари годинава во првиот залив по браната се изгради нова дива платформа, која по изборите доби и ограда, а останатите, кои се многу постари, функционираат како ресторан и места за изнајмување чамци, со години. Корисниците се одомаќинети во кањонот, сите платформи се уредени со цвеќе, опрема за одмор на посетителите, а на дел од нив се изградени  и мали објекти, кои исто како и платформите се дивоградби.

За трите диви платформи градоначалникот Беџети извести дека во март годинава добиле барања за легализација

За трите диви платформи градоначалникот Беџети извести дека во март годинава добиле барања за легализација. Едното барање е од Федерацијата на планинарски спортови на Македонија за платформата кај ресторанот, на кое Општината одговорила,  го поништила. Другото барање е за платформата на која веќе се издаваат чамци, поднесено од Амет Саиди, и третото барање е за новата платформа во првиот залив до браната, а го поднел Исмаил Саиди. Сите имаат право на жалби до второстепената комисија поради кои градоначалникот Беџети најави дека евентуално уривање може да биде дури по неколку месеци, откако ќе завршат сите постапки.

Би можело да ве интересира

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар ќе придонесе за популаризација на уметноста на нашата земја во Албанија

А1он

Заев: Oдлуката за оставките ќе ја базирам врз фактите од истрагата, а не врз основа на политички пресметки

Мери Јордановска

ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребна е оставка од Заев

А1он

Заев: Должност ни е да ја прифатиме независноста со сета почит кон генерацијата што го зачува континуитетот на државноста

А1он

Заев: Не знам зошто Кичеец патувал за Скопје, но тој има право да се лекува

Мери Јордановска

Законот за дивоградби помина на ЕНЕР, Министерството ќе ги разгледува забелешките

Ана Ололовска