Апасиев: Левица се одлучи да блокира со амандмани за да се спречи усвојувањето на квинскишкиот анекс-договор со Бугарија

Од:

Апасиев не се откажува од амандманското блокирање за Деловникот и појасни дека блокадата е да се оневозможи одржување на онлајн седници за да се „прошверцува анексот на Договорот со Бугарија со кој се негира македонскиот јазик и идентитет.“

dobivaj vesti na viber

„СДС на Нашата Земја, во соработка со ДУИ, се обидуваат да прошверцуваат противуставен Деловник за онлајн работа на Собранието, со единствена цел – да може полесно да го ратификува евентуално склучениот квислиншки анекс-договор со Бугарија со кој се негира македонскиот јазик, нација и идентитет! Пратениците од Левица се решени дека тоа нема да го дозволат и затоа се одлучија на амандмански ФИЛИБАСТЕРИНГ“, напиша Апасиев на „Фејсбук“.

„Смрт за фашизмот, слобода за народот“ на крајот порача Апасиев и објави уште неколку амандмани за кои рече дека протекле во јавноста од страна на “безобразните опозиционери“.

Во едниот од нив се вели:

„Пратеникот кој не е во можност да се конектира на информациско-комуникациска технологија, може да ја ополномошти својата сопруг/сопруга, таа/тој да гласаат во негово име по систем на „телевоутинг“ кој го обезбедува систем администраторот на Собранието од Службата на ИКТ“, пишува во амандамнот кој го поднесе Левица.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Левица стана опасна десница, а Мицкоски во целосно заложништво на Апасиев

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмана за Предлог-законот за студентските оброци

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес Онишченко е на црна листа на САД

Собранието ги донесе законите за задолжување кај ММФ и Светска Банка

Ковачевски: Апасиев и Левица се реална закана за европската иднина, Мицкоски е нивен заложник

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов